Dost acı söyler, ama bu tecrübesiz kadroyla bu ligde tutunamayız. Bu futbolla, geride kalan Çorum maçını hesaba katmazsak, ligde gol dahi atamayız

                                                                                                                                                                       

44 yıllık uzun bir aradan sonra bin bir zorluklarla çıktığı Süper Ligde ancak 2 sezon tutunabilen ve geçen sezon sonunda küme düşen medarı iftiharımız Giresunspor, Trendyol 1. Ligde ilk 3 haftayı geride bırakırken; 2 yenilgi ve 1’de galibiyet aldı.

Bilindiği gibi, Transfer tahtası kapalı olan ve bu yüzden lige elindeki mevcut kadroyla girmek zorunda kalan Yeşil-Beyazlı temsilcimiz, genelde genç futbolcularla yola devam ediyor.

Takımın bu duruma gelmesinde vebali olanları kınayarak, esas konumuza dönelim.

Bu sezon yer aldığımız Trendyol 1. Ligde geride kalan 3 haftada oynadığımız maçlara ve aldığımız sonuçlara baktığımızda, “Bu kadroyla bu kadar olur” diyoruz ve işin detayına geçiyoruz.

 Süper Ligden yeni düşmüş bir takım olarak teknik adam Mustafa Kaplan’ın da dediği gibi, Giresunspor’un adının “1” puan olması gerekir. Ancak, ne adımız var, ne de tadımız.

Kendi sahamızda sezonun ilk maçında sefilleri oynayan Bodrum’a 10 kişiyle 1-0 yenildik. Ardından çıktığımız Çorum deplasmanında büyük bir mucizeye imza attık ve ilk haftadaki 3-0’lık Tuzla zaferiyle ayakları yere basmayan Çorum FK’yı2-0 yendik. Üçüncü haftada yine geldik sahamıza ve Bandırma ile oynadığımız maça; Yeşil-Beyazlı ekibin tecrübesiz ayakları bu maçta hiçbir şey yapamadılar. Maçta takım olarak ortaya silik bir futbol koyduk. İki pası bir arada yapamadık ve rakibin ufak bir presinde bile zorlandık. Hal böyle olunca, atı alan yine Üsküdar’ı geçti ve seyircimiz önünde ikinci yenilgimizi aldık.

Evet kadromuz çok genç ve tecrübesiz. Aramızda tecrübeli oyuncular da var. Ancak, takım olarak bir ahengimiz ve uyumumuz yok. Kimin ne yaptığı belli değil! Bu iş boşa koşanlarla olmaz. Ayrıca, mücadele gücümüz de o kadar iyi değil. Ayağımıza aldığımız topları iyi kullanamıyoruz ve kötü paslarla rakibe teslim ediyoruz. Halbuki bu oyuncu grubu uzun süre birlikte idman yaptı, taktik çalıştı, varyasyonlar denedi. Ama maalesef sahada doğru-dürüst bir uygulama yok. Eğer böyle devam edersek, sonumuz hüsran olur.

Dost acı söyler, ama bu tecrübesiz kadroyla bu ligde tutunamayız. Bu futbolla, geride kalan Çorum maçını hesaba katmazsak, ligde gol dahi atamayız. İsim olarak eleştiri yapmayalım, ama kadroda yer alan gençlerden çoğu amatör takımlarda bile oynayamaz.

Takımımızın adı 1 puan olmalı diyoruz, ama bunu gösterecek bir yanımız yok. Orta sahada Erol Can, Saviçevicve Çekdar Orhan gibi tecrübeli ayaklarımız var, ama onlar bile acemiler mangası gençlerin yanında etkisiz ve yetersiz kalıyorlar.

Takımda kalecimiz ve defansımız nispeten iyi, ama onlar da topu ileri oynamakta zorluk çekiyorlar. Hal böyle olunca, ortaya acemiler mangası gibi bir takım çıkıyor ve bu yüzden de rakibe teslim oluyoruz. Bu kadroyla bu kadar olur diyoruz ama, takıma giren gençlerimizin de kendilerini göstermesi ve hangi ligde oynadığımızın farkına varması gerekir.

 Bu ligde oynamak kolay değil, herkesin bir sorumluluk alması ve elinden gelen her şeyi göstermesi gerekir. Formayı giyip sahaya çıkmak kolay. Ne var ki, o formanın hakkını vermek ve kora kor bir mücadele verip rakibe sahayı dar etmek gereklidir diyoruz ve Yeşil-Beyazlı temsilcimize hafta sonu İstanbul’da lider Eyüpsporile oynayacağı maçta kolaylıklar diliyoruz. 

 

 

 
Paylaşmayı Unutma!