24 September 2020 Thursday
İleride Giresunspor`a başkan olmak isterim

İleride Giresunspor'a başkan olmak isterim

Ekranların sevilen yorumcusu, gazeteci hemşehrimiz, Giresunspor eski idarecilerinden Haldun Domaç arkadaşımız Murat Ümit Uzun'a konuştu.

Sizi Tanıyabilir Miyiz?
HALDUN DOMAÇ: 02.08.1957 Tirebolu doğumluyum 6 yaşına kadar Tireboluda yaşadım. Babamın memuriyeti nedeniyle Bulancak’a taşındık. İlkokul 3. sınıfı kadar Atatürk ilkokulda okudum, sonra babamın yine memuriyeti nedeniyle İstanbul’a taşındık. İstanbul’da Ahmet Rasim Orta Okulu, Pertevniyal Lisesi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdim.
‘’HALİÇ SPOR KULÜBÜNDE İLK LİSANSIMI ÇIKARTTIM’’
Sarıyer’de Profesyonel Futbol Oynadığınızı Biliyoruz, Sizin Futbolla Tanışmanız Nasıl Oldu?
HALDUN DOMAÇ: Futbolla tanışmamız şöyle ben aslında futbolla geç tanışanlardan biriyim ortaokul döneminde tanıştım futbolla. Hani biraz yeteneğimiz olduğunu gördükleri için 17 yaşında şu anda da İstanbul'da süper amatör de mücadelede eden Haliç Spor kulübünde ilk lisansımı çıkarttım. Arkasından İstanbul'da çeşitli amatör küme takımlarında forma giydim. İstanbul amatör karmasında yabancı takımlara karşı oynayan amatör karmasında futbol oynadım. Sonrasında biraz takip edilince Süleymaniye, Sirkeci arkasından Sarıyer'de profesyonellik sonrasında da gazetecilikle profesyonel beraber yürümeyeceğini anladığım için vazgeçtim, gazetecilik mesleğime devam ettim.
Sizin Döneminizde Ki Futbol İle Günümüz Futbol'u Arasında Ki Farklar Nelerdir?
HALDUN DOMAÇ: Temel olarak fiziki açıdan farklılıklar var. Fiziki farklılıklardan kastım şu mesela bizim zamanımızda 4-6-4 gibi koşulurdu mesafeler. Yani 4 km forvet ve defans hattı koşardı, 6 km ise orta sahalar koşardı. Bugün geldiğimiz noktada 10-12-10 gibi noktaya geldi. Futbol bir kere koşu mesafesi olarak daha çok koşulmaya başlandı. Gerçi pek hoşlanmıyor herkes bundan ama netice itibariyle buraya geldik. Fizik kalitelerinin yükseldiğini söyleyebilirim ve bizim dönemimizde oynanan futbol çok statikti yani savunmada arkada süpürücü libero önünde stoper gibi oynanırdı. Bugün artık 3'lü savunmalar, 4'lü savunmalar 3-5-2 'ler 3-4-3'ler oyun formasyonların da bugün daha farklı şeyleri görmeye başladık. Geçmişe göre onu söyleyebilirim. Tabii bir de geçmişe göre farklılık şurada geçmişte daha çok mücadele vardı belki ama bugünkü oyun çok daha hızlandı yani futbol oyunu çok daha hızlandı. futbolun temel noktası şudur üç temel noktası var fizik kondisyon, teknik taktik, mental hazırlık biz bunları mental hazırlığı kendimiz yapardık. Yani bu konuda destek almıyorduk. Teknik taktik konusunda az önce söylediğim gibi böyle oyun içerisinde çok fazla değişiklikler yaşanmazdı. Fizik kondisyonu ve koşu mesafeleri çok daha gerideydi.
‘’AHMET ÇAKAR BENİM DEVRE ARKADAŞIMDIR’’
Gazetecilikle Tanışmanız Nasıl Oldu?
HALDUN DOMAÇ: Aslında  kafamda gazetecilik çok fazla yoktu. Ancak Benim amcam gazeteciydi. Zeki DOMAÇ İstanbul'da gazeteciydi. Sonra Almanya'ya gitti. Almanya'da Fanatik ve Milliyet gazetelerinin temsilcisi olmuştu. Amcam bana şöyle bir şey söyledi dedi ki gazeteci olmak ister misin? O günlerde de iletişim fakülteleri çok yaygın olmadığı için gazeteciler genelde başka fakülteleri bitirenler oluyordu. Ben de tabii ki dedim olurum yani başarabilirsem. Orda ki konu şuydu günümüzde okullu gazeteciler var. Alaylı gazeteciler bizim zamanımızda vardı. Ben alaylı gazetecilerden biriyim. Bu işe yatırım yapamaya çalıştım. Edebiyat fakültesi mezunuyum yazmak konusunda çok bir sorunum yoktu. Sonrasında kendimi takviye etmem gerektiğini düşündüm. Futbol oynamıştım, hakem kursunu bitirdim. 3 sene hakemlik yaptım. Ahmet Çakar benim devre arkadaşımdır. Sonrasında antrenör kursu bitirdim hatta şu an b antrenör kursu mezunuyum. Yani bunları yapmamın sebebi bir antrenör sahadan neyi hisseder, bir hakem sahada neyi hisseder onları ortaya çıkarabilmekti amacım. Sonrasında statlarda foto muhabirliğine başladım. Her kademesini yürüyerek geçtim gazeteciliğin. Sonra maç yazıları sonra yorumlar diye kademelerden geçtik ama bugün yapılan işler böyle değil tepeden inme muhabirlikten ya da tepeden inme yorumculuklar oluyor onu söyleyebilirim.
‘’CESETTEN KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN, CESET FOTOĞRAFI ÇEKTİM ‘’
Basın Hayatınızda İlk Kimle Röportaj Yapmıştınız Hatırlıyormusunuz? O An Neler Hissettiniz?
HALDUN DOMAÇ: Şöyle bir olay olmuştu üniversite sınavına girerken fen mezunuydum ben. Herkes 1 sıraya tıp fakültesi yazardı, ben yazmak istemedim. Tıp Fakültesini kan görmek, ceset görmek benim işlerim değil demiştim. Gazeteciliğe başladığımda benim semtimde boğulma vakası olmuştu beni görevlendirdiler. Röportaj dışında enteresan bir anı olduğu için anlatıyorum. Bende o görev nedeniyle gittim olay yerine yaklaşık 1 hafta denizde kalmış ceset çıkarıldı. Cesetten kaçmaya çalışırken, ceset fotoğrafı çektim o zamanlar blurlanarak kullanılıyordu o resimler, şimdiler de kullanılmıyor. Röportaj olarak birçok kişiyle röportaj yaptım. Unutamayacağım röportajlarımdan bir kaçı Sergen Yalçın, Mustafa Denizli, Holger Osieck diyebilirim. Toni Schumacher ile yaptığım röportajı Almanyanın Bild gazetesine satmıştık. 
’OKUDUĞUN HABERİ KENDİNDE YAZ YA DA BİR HABER KURGULANMIŞSA ONU SENDE KURGULA’’
Bizim Gibi Genç İsimlere Neler Tavsiye Edersiniz? Sizin Açtığınız Yoldan Nasıl Gelebiliriz? 
HALDUN DOMAÇ: Bu yeni dönem daha farklı bir hale geldi şimdi yeni dönem gazetecilik bir kere alaylı gazetecilikten çıktı biraz daha iletişim fakültelerine yada 2 yıllık M.Y.O okullarından mezun olanlar mektepli gazeteci olarak gelmeye başladılar. Bu konuda yatırım yapmak lazım hangi bölüme yatırım yapmak istiyorsanız oraya yönelik bazı çabalar harcamanız lazım. Örnek verecek olursam bütün arkadaşlarıma şu anda Üniversitede ders veriyorum ben iletişim fakültesinde hep şunu söylüyorum mutlaka ve mutlaka şunu yapmanız gerekiyor bir kere lisan öğreneceksin, bir lisanı mutlaka biliyor olmanız lazım diye söylüyorum. İkinci olaraktan bana verilen bir öğüt var. Ben o öğütü çok yerine getirdim, hem televizyonculukta hem gazetecilikte öğüt şuydu ‘’okuduğun haberi kendinde yaz ya da bir haber kurgulanmışsa onu sende kurgula’’ diye söylerlerdi bana, bende öğrencilerime hep bunu söylüyorum yani size gelen bir haber vardır. Okursunuz haberi ben olsam bu haberi nasıl yapardım diye kendi kendime sürekli haberleri yazardım. Gazetecilik böyle gelişti bende gençlere bunu öneriyorum.
‘’YABANCI KURALI TAMAMEN BİR SAÇMALIKTIR’’
Yabancı Kuralı Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?
HALDUN DOMAÇ: Yabancı kuralı tamamen bir saçmalıktır. Net söylüyorum saçmalık olduğunu. Avrupa'nın hiçbir Ligi'nde yabancı kısıtlaması yok.  5 majör lig dediğimiz Almanya, İspanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'da yabancı kısıtlaması yok. Peki orda yabancı kısıtlaması yoksa burada neden yabancı kısıtlaması oluyor, şunun için mi? Türk futbol’unu  geliştirmek için mi? O zaman biz buradan şu sonucu çıkarmamız lazım. İngiliz futbolu gelişmiyor. Dünyanın en pahalı ligi Premier ligi o zaman  bunlar gelişmiyor demektir. Fransızlara bakıyorsun sen o pazarın içerisindesin. İngiltereye bakıyorsun o  pazardan bir oyuncu almaya çalışıyorsun. Demek ki gerçek bu değil. Onun için yabancı kuralı son derece yanlış buradaki temel nokta benim söyleyeceğim Kriter koyman gerekiyor yani belli kriterlerle yürümen lazım Mesela İngiltere'de  Onyekuru'nun çalışma izni olmadığı için kurallara uygun olmadığı için İngiltere'de oynayamadı. Yani mesele budur sen bir kural koyar ve o kuralı uygularsın.
‘’YUKARIDAKİ YÖNETİCİLERİN ALTTA KALİTELİ İSİMLER OLDUĞUNU YA DA GENÇ FUTBOLCULARA ŞANS VERİLMELİ’’
Giresun Amatöründe Yetenekli İsimler Var Ama Maalesef Profesyonelliğe Geçiş Yapan Yok Denilecek Kadar Az Bu Yanlış Sistem Sizce Nasıl Düzelir? Amatörden Profesyonel Futbolcu Sizce Nasıl Çıkar?
HALDUN DOMAÇ: Bu tamamen yöneticilerin olaya bakışı ile çok alakalı, siz eğer yönetici olarak genç oyunculara değer vermiyorsanız yapacağınız bir şey kalmamış demektir. Genç çocuk ağzıyla kuş da tutsa bir şey yapamaz. Ben Giresunspor kongresinde iki Başkan adayınıda dinledim, geçmişte şunu çıkarttım, bunu çıkarttım diye ama altyapı ile igili herhangi bir cümle kullanmadılar. Eğer bu felsefeyle gidiyorsan zaten altyapıdan oyuncu çıkartmak üst yapıya taşımak pek mümkün değil. Eren Tozlu'nun gelişimi için yaptığımız bir sürü çaba var. Eren'i Pazarspor'a gönderen benim, oradan gelişmesini sağlayan benim, yani anlatmak istediğim olay şu yapmamız gereken yukarıdaki yöneticilerin altta kaliteli isimler olduğunu ya da genç futbolculara şans verilmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Buradaki temel nokta bu. 
 Bu Zamana Kadar Sizi Yeteneğiyle En Çok Etkileyen Futbolcu Kimdi?
HALDUN DOMAÇ: Emre Belözoğlu belki hep konuşuyoruz saha dışı, saha içerisindeki davranışları falan diyoruz, ama  bugün Emre Belözoğlu gerçekten orta sahada oynadığı futbolla modern orta sahanın nasıl olması gerektiği konusundaki en iyi örneklerden bir tanesi çok yetenekli bir isim. Emre'nin haricin de Sergen Yalçın'ı sayabiliriz, Oğuz Çetin'i sayabiliriz. Her biri çok yetenekli çok değerli oyuncular. Geriye doğru görebileceğimiz ama özellikle bugün futbolu bırakma noktasına gelen Emre Belözoğlu'nun ben modern orta sahanın çok iyi bir örneği olduğunu düşünüyorum yeni gelen oyuncular da var takip ettiğim beğendiğim oyuncular da var ama şu anda onu söyleyebiliriz.
Hagi Mi? Alex Mi?
HALDUN DOMAÇ: Hagi daha çok takıma oynayan bir oyuncuydu, Alex ise daha çok kendine oynayan bir oyuncuydu. Takım kurmuş olsaydım ilk alacağım kişi Hagi olurdu.
 Sergen Yalçın Mı? Emre Belözoğlu Mu?
HALDUN DOMAÇ: Şu andaki profesyonel yapısı ile Emre Belözoğlu tabi ki yetenek olarak söylemiyorum. Çünkü Sergen'in müthiş bir yeteneği var ama o yeteneği istediği zaman sunuyordu ama Emre hala 40 yaşındayken bir Beşiktaş maçı oynadı. Oynadığı süre boyunca oyunun gidişatını Emre yönlendirdi. Ama ben Sergen'in teknik direktörlük kariyerinde çok başarılı yerlere geleceğini düşünüyorum.
‘’TELEVOLELERİ YAPAN KİŞİYİM, YAPIMCISIYIM’’
 Basın Hayatınızda Keşkeleriniz Oldu mu? 
HALDUN DOMAÇ:Çok keşkelerim yok ama sadece şunu söyleyebilirim televizyon yorumculuğuna daha erken başlayabilirdim. Çünkü geçmiş dönemlerde magazinde yaptım Kanal D'de. Televoleleri yapan kişiyim, yapımcısıyım. O dönemde o işlere çok yoğunlaşmıştım. Yine 3. devre, vegol programlarında yapımcısıyım mesala o programlarda yorumculuğa başlayıp çok daha erken 1996-1997'de yorumculuk faaliyetlerini sürdürebilirdim. Hani bazen düşünüyorum o gün başlasaymışım keşke dediğim oluyor ama öyle çok keşkem yok.
Hayat Tecrübenizi Bir Cümle İle Anlatmak İsteseydiniz Ne Derdiniz?
HALDUN DOMAÇ: Benim için hayat tecrübesi, çalışmak, çalışmak, çalışmak. Çalışmadan kazanılanlar çabuk kaybediliyor.
Giresunspor'un 50 Yıla Dayanan Süper Lig Özlemi Var, Sizce Ne Yanlış Yapılıyorda Süper Lig İmkanı Bir Türlü Oluşmuyor?
HALDUN DOMAÇ: Her sene yeni bir takım, her sene yeni bir yönetim, her sene yeni bir yapılanma bunlar bizim için sürekli yapılan hataların başında geliyor. 
‘’GİRESUNSPOR BAŞKANLIĞI ÇOK ONURLU BİR GÖREV’’
İlerleyen Dönemlerde Giresunspor'a Başkanlığı Düşünüyor Musunuz? 
HALDUN DOMAÇ: Giresunspor Başkanlığı, Giresunspor'a üye olan herkesin kendisine hedef olarak koyması gereken bir kulvar. Ancak Giresunspor Başkanlığı için ben açıkçası iş olarak biraz daha farklı bir yerde olmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü benim Cumartesi ve Pazar günü çalışan, yoğunluğu olan bir insan olarak Giresunspor'da başkanlık yapabilmenin çok imkânlı olduğunu düşünmüyorum ama bir gün işlerim belli bir süreç içerisinde belli bir noktaya gelirse, Giresunspor'da başkanlık yapabilirim, Çünkü yapmak da isterim. Giresunspor Başkanlığı çok onurlu bir görev olarak düşünüyorum ben. Şu anda da zaten İstanbul'da bir amatör kulübün başkanlığını yapıyorum futbola başladığım Haliç Spor kulübünün başkanlığını yapıyorum.
‘’GÖNÜLLERİNDE Kİ GİRESUN SEVGİSİNİ ÇOK NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜYORUM’’
Giresunspor Taraftarlarına Neler Söylemek İstersiniz?
HALDUN DOMAÇ: Taraftarlarımızla ilgili şunu vurgulayabilirim, taraftarlarımız aslında gönülden, candan bir yapısı var bir kere memleket özlemi ile çok ciddi bir şekilde katkı vermeye çalışıyorlar Giresunspor'a ama şunu söyleyebilirim, biz de sabırlı değiliz, sabırlı bir yapımız yok Karadeniz insanı olarak sabırlı olmadığımız için her şeyi bir anda olsun istiyoruz ama şu sitemde bulunabilirim  Giresun'da, Giresunspordan daha farklı ne var ki tribünleri dolduramıyoruz. Tribünleri bir an önce doldurmamız lazım daha çok taraftar olması lazım ve katkıda daha çok bulunmamız lazım taraftarlardan istediğim bu yoksa ben onların gönüllerinde ki Giresun sevgisini çok net bir şekilde görüyorum.
‘’ÖNEMLİ OLAN BUGÜNÜN FUTBOLUN DA PARANIN YÖNETİMİNİ DOĞRU YAPABİLMEK’’
Sizce Futbolda Başarı Nasıl Gelir?
HALDUN DOMAÇ: Bugünün futbolunda para ikinci plana düştü. Parasız mı yapılacak bu işler diye düşünmeyin. Önemli olan bugünün futbolun da paranın yönetimini doğru yapabilmek. Siz gelip burada ben 15 milyon lira veriyorum. ondan sonra temlik koyup geri alıyorum diyorsanız parayı yönetmiyorsunuz siz parayı ödünç olarak verip geri alıyorsunuz. Burada bana parayı yönetecek insan lazım yani futbolun gelişimi için, bizim Giresunspor için bütün takımlar için böyle Ali Koç bütün paraları versin. Ondan sonra  ne olacak yine olmuyor yani artık UEFA yok kabul etmiyorum, senin para vermeni diyor. Parayı doğru yönetecek işin altyapısına, üst yapısına akıl koyacak insanlara ihtiyacımız var.
‘’GİRESUNSPOR BENİM İÇİN SEVDA’’
 Giresunspor Sizin İçin Ne İfade Ediyor?
HALDUN DOMAÇ: Benim için bu takım bir sevda, ben buraya her zaman kendimi borçlu hissediyorum. Burada görev yapan herkes benim için değerlidir. Benden birşey istedikleri zaman yüreğimde ki sevdayı hizmete çeviririm.
Her Takım'da 61 Mutlaka Var Her Takım'da 28 Olmasının Reçetesi Sizce Nedir ?
HALDUN DOMAÇ: Alt yapıya verilen önemin az olmasından kaynaklanıyor. Ben bir dönem Süper Lig'de 28 numara giyen futbolcuların formalarını biriktirmeye başlamıştım, sonrasında uğraşmak gerektiği için herkesin formasını alamamıştım. Yerli olsun, yabancı olsun 28 numaralı formayı biriktireyim dedim ama çok zor.
‘’HAYAL KURAMAYAN GERÇEĞE ULAŞAMAZ’’
Hayalleri Olan Gençlere Neler Söylemek İstersiniz? 
HALDUN DOMAÇ: Hayallerinizi gerçekçi yapıya kavuşturmanız lazım. Şunu her zaman kafalarının bir kenarına yazsınlar, ulaşılabilir hedefler koyup ama hep hayallerini öne koymak lazım. Hayal kuramayan gerçeğe ulaşamaz.
 Basın Hayatınızda İyikileriniz Neler?
HALDUN DOMAÇ: Bugün tekrar dünyaya gelsem basın sektöründe çalışmak isterdim. İyi ki bu sektörün içerisindeyim.
Futbol Sizin İçin Neyi İfade Ediyor?
HALDUN DOMAÇ: Yaşam biçimi.
 Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
HALDUN DOMAÇ: Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Hep bir dileğimiz vardı geçmişte Giresunspor'un Süper Ligde oynadığı dönemleri, bugünde geri gelmesini diliyorum. İnşallah gazeteniz istediğiniz, hayallerini kurduğunuz yere gelir.

 


haldun-domaçGiresunsporspor28Çotanaklarmurat-uzun

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha