15 August 2020 Saturday
Ali Özdemir; `Eskiden heyecan daha farklıydı`

Ali Özdemir; "Eskiden heyecan daha farklıydı"

Giresun`da sporun ve özellik de futbolun emektarı masör Ali Özdemir ile sizler için bir araya geldik

Bugün ki konuğumuz Giresun spor camiası tarafından yakından tanınan Ali Özdemir namı değer masör Ali Baba. Kendisi 1984 yılın da masörlüğe başlayıp ve 1987-2007 yılları arasında Giresunspor kulübünde görev yapmıştır. Şimdi ise Tireboluspor’da masörlüğe devam eden Ali Özdemir ile Spor28 muhabirimiz Murat Ümit Uzun biraya gelerek samimi röportaj gerçekleştirdiler. Bu röportajı sizlerinde büyük bir merakla okuyacağınızı düşünmekteyiz.

Soru: Sizi Giresun’da birçok kesim tanıyor ama tanımayanlar için kendinizden biraz bahseder misiniz ?

Ali Özdemir:1951 Giresun doğumluyum 4 oğlum, 4 tane de torunum var.

Soru: Masörlüğe başlamanız nasıl oldu? Bunu bizimle paylaşır mısınız?

Ali Özdemir: Yeşilgiresun matbaasında çalışırken, emekli olsam ne iş yaparım diye düşünüyordum, Aziz Ergün hocam masörlük kursu açıldığını söyledi ve sonrasında beni yönlendirerek 1984 yılında masörlüğe başladım. 1987-2007 yılları arasında da Giresunspor’da masörlük yaptım.

Soru: Yıllardır Giresun amatörünün içerisindesiniz sizce sorunlar neler? Peki bu sorunlar nasıl çözülür?

Ali Özdemir: Maç saatlerin de sorunlar oluşuyor. Maçlar bazen akşama aksıyor ve aksayan maçlarda da projektörün ışıkları yeterli olmadığı için sakatlıklara yol açabiliyor. Bir diğer sorun ise haftanın 4 günü idman yapılıyor. Çalışan arkadaşlar oluyor idmanlara gelemeyenler oluyor bu da takımda idman çalışmasında eksiklikler oluşturuyor.

Soru: Giresunsporun Süper Ligde ki dönemlerini biliyorsunuz bize o günlerden bahseder misiniz kadromuz nasıldı? Şehir de hava nasıldı?

Ali Özdemir: Belediye meydanın da ki mahşeri kalabalığı siz düşünün. Maçlardan önce medler orkestrası vardı tribünü coştururdu. 16 kişilik takımda 10-11 kişi Giresunluydu.

Soru: Bu soruyu gazeteci kimliğimle değil de amatör de futbol oynayan biri olarak soruyorum. Amatör Küme maçlarında herhangi bir sakatlık yaşadığında sağlıkçı da buzdan başka bir malzeme yok. İdeal bir sağlıkçı çantasın da neler olmalı?

Ali Özdemir: Öncelikle temel malzemeler olacak, buz torban olacak pet şişe olarak değil buz torbası ayrı olmalı. Sağlıkçıların spor sakatlıkları hakkında detaylı bilgilere sahip olması gerekir.

Soru: Sizin bir sağlık evi hayaliniz vardı. Bize bundan bahseder misiniz nedir sağlık evi?

Ali Özdemir: ASKF’nin bu hayal de amatöre yardımcı olması lazım. Sağlık evi amatörde ki tüm futbolcularımızın tedavi olabileceği bir yerdir. Bu yerde fizik tedavi aletleri olacak, diğer ekipmanlar da sağlanacak ve buraya profesyonel bir masörün atanması gerekiyor. Bu profesyonel masörün aylık maaşı da şu şekil de karşılanabilir. Amatördeki tüm takımlardan ASKF’ye belirli ücret ödenerek karşılanır.

Soru: Yeşilgiresun belediyeyle basketbolun içerisinde yer aldınız  sizce basketbol mu daha yorucu yoksa futbol mu?

Ali Özdemir: Yeşilgiresun Belediyespor’da ilk senem de hem malzemecilik hem de masörlük yapmıştım. Basketbolun oyun temposu futbola göre daha hareketli olduğu için yorucu. 

Soru: Sizce sizin gençliğinizde ki Giresun amatörü ile günümüz de ki amatör arasındaki farklar nelerdir. Örneğin heyecan aynı mı?

Ali Özdemir: Eskiden heyecan daha farklıydı ve maçlar daha kalabalıktı. Unutamadığım bir anımı anlatayım Akınspor ile Beşiktaş’ın maçı vardı. Akınsporlular maçtan önce galip geleceklerine çok inandıkları için siyah beyaz tabut yaptırmışlardı. Maçtan sonra yakacaklar ama tam tersi oldu. Beşiktaş rahmetli kepçe Ahmet (Ahmet Yenal ) golü ile 1-0 yendi iş tersine döndü. Giresun’un tanınmış şoförlerinden tın tın Hüsamettin lakaplı abimiz Kepçe Ahmet’i sırtına alıp şu an Giresun Atatürk Stadının oradan Sokakbaşın’daki Beşiktaş Kulübünün oraya kadar sırtında getirdi. Ahmet ağabeyimizin sol ayakla attığı golün ayakkabısı kulüp lokalinde 1 hafta asılı kaldı. Önceden amatör böyle güzeldi gerisini siz düşünün.

Soru: Unutamadığınız maç var mı ?

Ali Özdemir: Senesi hatırlamıyorum ama Ankara PTT ile maç oynuyoruz mutlaka yenmemiz lazım beraberlikte dahi küme düşüyoruz. Dakika 44 ve 88’de attığımız 2 golle biz ligde kaldık ve PTT küme düşmüştü. Bu maçı unutamıyorum.

Soru: Peki masör olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Ali Özdemir: Şimdi ki dönemde masörlük daha zor. En az Spor Akademisi veya Üniversite mezunu olman gerekiyor. Bu işi yapacak gençlere şöyle tavsiyede bulunabilirim öncelikle işini sevmeleri gerekiyor ve bu işte de sevecen olmalılar.

Soru: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ali Özdemir: Ben mesleğimi seviyorum. Şu anda 68 yaşındayım sağlığım el verdiği sürece bu mesleği yapacağım. İster amatör ister profesyonel olsun göreve hazırım. Şu anda Tireboluspor’da görev yapmaktayım.

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha